Pri výbere okrasných drevín do záhrady, často zabúdame na odolnosť jednotlivých druhov niesť v našich klimatických podmienkach ťarchu snehu na svojich halúzkach. Z tohto pohľadu často vychádzajú víťazne práve tie „podceňované“ druhy, ktoré sa nám zdajú málo atraktívne.
Ako príklad uvádzam rôzne kultivary Juniperus chinensis (borievka čínska), Juniperus media (borievka prostredná), Juniperus virginiana (borievka virgínska). Pri pravidelnom každoročnom tvarovaní strihaním ju nielenže dokážete udržať na jednom stanovisku dlhé roky, ale časom nadobudne hustý kompaktný tvar. Takto vytvarovaná borievka si ľahko poradí aj s 40cm vrstvou snehu. Na fotografiách sú každoročne tvarované borievky Juniperus chinensis Pfitzeriana (29 rokov), Juniperus x media (25 rokov), Juniperus virginiana Grey Owl (36 rokov).
Takúto masu ťažkého snehu už oveľa horšie nesie Chamaecyparis (cypruštek). Hlavne niektoré kultivary Chamaecyparis lawsoniana (cypruštek Lawsonov). Ako príklad prikladám fotografiu Chamaecyparis pisifera Plumosa Aurea a Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii. Tento druh je zvlášť náchylný na „rozvalenie“ vzpriamene rastúcich konárikov. Pre úspešné pestovanie u nás, je jedinou pomocou pred zimou drevinu stiahnuť do kompaktného tvaru. Aj Thuja orientalis Aurea Nana (tuja východná) sa prehýba pod ťarchou snehu.
Naopak, oveľa lepšie sú na tom kompaktné kužeľovité kultivary tuje západnej, napríklad Thuja occidentalis Smaragd. Ak sa pravidelne strihá, zhustne a padajúci sneh sa z nej ľahšie zošmykne na zem.
So snehom si hravo poradí aj nádherná hustá kompaktná varieta Picea omorica Nana (smrek omorikový), pomerne dobre sú na tom kužeľovité formy Picea glauca Piccolo, Picea glauca Daisy´s White (smrek biely) a guľovité formy na kmienku Picea glauca Alberta Globe a Pinus mugo (borovica horská).