Na greenoch sa najčastejšie pestuje psinček, kostrava červená alebo ich zmes. Zmes si môžete vybrať, ale automaticky to neznamená, že ju budete mať na greene navždy. Na starších greenoch dominuje zmes lipnice lúčnej (Poa anua) s výskytom medunka vlnatého (Holcus lanatus) a mätonohu trváceho (Lolium perenne). Táto zmes v konečnom dôsledku nie je ani dobrá, ani pekná. Pýtate sa, prečo chceme trávne druhy rozdeliť na vhodné, horšie a nevhodné? Odpoveď znie jednoducho: Pretože také naozaj sú!
Je treba sa zamyslieť aké sú ich vlastnosti a schopnosti. Tento sprievodca vám pomôže identifikovať a ohodnotiť ich vlastnosti.
Existujú štyri druhy pre greeny. Psinček tenký (Agrostis tenuis), psinček výbežkatý (Agrostis stolonifera) a psinček psí (Agrostis canina). Pokiaľ ide o psinček tenký, existujú dva druhy. Ďalej musíte zistiť, či náhodou nemáte druh psinčeka tenkého Agrostis castellana. Ide o druh klasifikovaný ako špeciálny druh psinčeka tenkého s nižšou kvalitou. Existuje celý rad rôznych, veľmi kvalitných kultivarov (kultivar čiže vyšľachtená odroda) psinčeka tenkého Bardot, Heriot, Barking. Sú súčasťou balenia Barenbrug BAR SUPERB.
Rozdielne sú jednotlivé druhy a aj jednotlivé kultivary. Ak vyberáte trávne osivo, zvažujte výber druhu a výber kultivaru v rámci daného druhu. To nie je jednoduché. Počet kultivarov sa u niektorých druhov pohybuje v stovkách. Samozrejme, toto sa nemusí týkať golfového ihriska. Všetky sú detailne uvedené v katalógu Turfgrass Seed 2012. U psinčeka tenkého existuje 23 rôznych kultivarov.
V tejto brožúre sú zhrnuté výsledky pokusov a pozorovaní STRI, ktoré popisujú rôzne druhy tráv a ich použitie. Výber kultivaru je otázkou pomeru cena/výkon. Je prirodzené, že kvalitnejší produkt stojí viac. Prílišné šetrenie nie je na mieste. Osivá nie sú takou veľkou položkou rozpočtu údržby. Môžeme sa dostať do situácie, kedy relatívne malé úspory zapríčinia veľké problémy. Ak bude trávnik náchylný k chorobám a menej odolný voči nadmernej záťaži, náklady budú stúpať.
Aby sme dokončili druhy psinčekov, existuje 13 kultivarov psinčeka výbežkatého a 4 kultivary psinčeka psieho.
Psinčeky ako druh tolerujú nízke kosenie a ak sú použité lepšie kultivary, výsledkom sú skutočne veľmi kvalitné hracie plochy. Psinček výbežkatý a psinček psí sa vysievajú ako monokultúry. Psinček tenký sa vysieva v zmesi s kostravou červenou.
Na greeny sa vysievajú dva typy, ktoré patria do dvoch poddruhov. Kostrava červená trsnatá (Festuca rubra rubra) a kostrava červená krátkovýbežkatá (Festuca rubra trichophylla). Samozrejme aj kostravy majú veľa kultivarov. U kostravy červenej trsnatej je to 45 a kostravy červenej krátkovýbežkatej je to 39.
Kostravy červené sú druhy s jemnými úzkymi listami. Psinčeky majú jemné drobné listy so zreteľne plochými steblami. Často majú matný vzhľad, ktorý kontrastuje s lesklými úzkymi steblami kostráv. Charakteristiky týchto druhov sa môžu líšiť. Psinčeky sú k nízkemu koseniu tolerantnejšie ako kostravy. Tie sú však ako druh odolnejšie voči suchu, čo býva dôležitý faktor hlavne v oblastiach s obmedzenými možnosťami zavlažovania. Niektoré z kultivarov kostravy červenej a psinčeka výbežkatého sú tolerantnejšie voči soli. Soľ by iným druhom spôsobila oveľa väčšie problémy.
Kostrava červená toleruje pomerne nízku úroveň živín, čo sa často využíva na kontrolu prieniku burín, ktoré sú na množstvo živín obvykle náročnejšie. Tento článok nám neumožní venovať sa všetkým detailom, ale všeobecne možno povedať, že tajomstvo kvalitného a odolného trávnika je hlavne v pochopení a poznaní vlastností jednotlivých druhov a schopností využiť ich silné stránky a potlačiť ich slabiny. Čiže nečakajte, že kostrava červená bude dlhodobo zvládať kosenie na 4mm (prípadne nižšie) a takisto nečakajte, že s psinčekmi (s výnimkou psinčeka psieho) dosiahnete kvalitný povrch v suchých podmienkach.
A ktoré druhy sú zlé a škaredé? Tu je vhodné spomenúť v prvom rade lúčnu lipnicu ročnú. Len málo ľudí by si túto trávu kúpilo, ale mnoho ľudí ju má. V greenoch často dominuje. Ak chceme byť spravodliví, treba povedať, že aj s ňou môžete získať veľmi dobrú hraciu plochu, ale nebude to trvať večne. Negatívom je, že je ako droga. Bude od vás chcieť stále viac a viac a naopak bude dávať stále menej a menej. Ak pristúpite na túto jej hru, postupne zničí aj ostatné, menej náročné jemné druhy. A nakoniec vám zostane trávnik nesmierne náročný na údržbu a s mnohými problémami. Vyšší výskyt chorôb, nadmerná plsť a problémy s drenážou. Zbaviť sa ho tiež nebude jednoduché a môže to trvať niekoľko rokov.
Lipnica ročná môže vyzerať rôzne. Výrazným identifikačným znakom môže byť prítomnosť semenných hlávok, ktoré sa vyskytujú počas celého roka. V období neskorej jari alebo skorého leta sa môžu objaviť veľké množstvá semenných hlávok, čo sa výrazne prejaví na vzhľade povrchu – objavia sa biele miesta. Ak uvidíte semenné hlávky na nízko pokosenej tráve, je vysoko pravdepodobné, že ide o lipnicu ročnú. Pokiaľ ide o farbu, v porovnaní s psinčekmi má lipnica ročná svetlejšiu zelenú farbu.
Ak sa bližšie pozriete na konce stebiel, uvidíte že majú miskovitý tvar. Naopak u psinčekov je typické, že sa konce zužujú do jemnej špičky. Takisto musíte byť veľmi pozorní, aby ste rozpoznali tenké steblá (ihličky) kostravy od hrubších a viac plochých stebiel lipnice.
A pokiaľ ide o škaredé druhy, musíme vziať do úvahy mätonoh trváci a medúnok vlnatý . Tieto trávy majú tendenciu vytvárať nerovnomerný povrch, ktorému navyše nedominujú. Druh medúnok vlnatý síce dokáže vytvoriť pomerne veľké povrchy, ktoré môžu dosiahnuť jeden až dva metre v priemere, tieto miesta sa však odlišujú jednak v štruktúre a aj vo farbe. Majú svetlozelenú farbu a rastliny v nich sú pomerne hrubé porovnaní s inými druhmi, ktoré by ste mohli nájsť na golfových greenoch. Ak sa pozriete na steblo tohto druhu, všimnete si, že je veľmi chlpaté.
Počas vlhkých rán sa na týchto chĺpkoch bude držať rosa a medzi miestami s týmto trávnym druhom a ostatnými tak uvidíte badateľný rozdiel. Táto tráva môže byť dosť náchylná k chorobám a má aj negatívny vplyv na rýchlosť rolovania loptičky.
Mätonoh trváci má tmavšiu zelenú farbu a vyniká preto, že rastie rýchlejšie než iné trávy. Čisté kosenie vtedy nie je jednoduché, pokosené steblá budú kontrastovať s ostatnými nedotknutými. Bližším skúmaním odhalíme veľmi lesklú spodnú časť stebla a výrazné rebrovanie hornej časti. Výrazným znakom je načervenalá báza. V istých situáciách, kedy je výška kosenia veľmi nízka, môžu niektoré kultivary mätonohu vytrvalého vytvárať atraktívne povrchy, aj keď nie natrvalo. Časom bude porast rednúť, vzniknú medzery, ktoré sa zaplnia machom alebo burinou.
Pevne verím, že všetky vyššie uvedené opisy vám pomôžu rozpoznať čo je dobré a pochopiť zákonitosti a systém dlhodobej práce vedúci k eliminácii zlého a škaredého.
Článok bol publikovaný v časopise Greenkeeping Magazine, Máj 2012
autor Dr.Andy Newell PhD, STRI Turf Biology Depr.
ČÍTAJTE VIAC
zobraziť všetky | |||
Pridať komentár |
Pomocou najnovšieho programu navrhneme Vašu okrasnú záhradu.
Prevádzka je od 21.12.2024 – 06.01.2025 ZATVORENÁ
Takto dokáže "pokosiť" trávnik tupá rotačná kosačka.